Vajinismus Nedir Nasıl Tedavi Edilir

0 18

Vajinismus bayanların istem dışı gerçekleşen kasılmasıyla cinsel ilişkiye girememe durumuna denir. Bu durum genel olarak cinsel ilişkiye girmeden önce gerçeklemezken akabinde cinsel ilişkiye girecekleri sıra panik , korku , titreme ve ya çarpıntıyla cinsel ilişkiyi engeller. Bu rahatsızlığın genel nedeni aslında bayanların psikoloji halinden kaynaklanır. Buna örnek verecek olursak gazetelerden , dergilerden , arkadaşlarından duyduğu cinsel problemlerden bireyin kendisinin de o probleme yakalanma korkusundan dolayıdır.

Diğer nedeni ise sağlık problemleri nedenleriyle oluşur. Bir başka ancak az görülen nedeni ise vajinal hastalıklardan kullanılan ilaç ve ya kremlerin yan etkileriyle vajinismus ile karşılaşılır. Bu rahatsızlık ciddiyetini her daim korumaktadır.  Bu sebepten dolayı zamanında yapılan tedavi sonuç verecektir. Vajinismus problemi olan bireyin tedavi görmesi gerekmektedir.

Vajinismus Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Vajinismusa hastalık demek aslında yanlış olur . Çünkü hastalıktan çok bu bir problemdir. Bu problemi çözmek ise bireyin kendisine bağlı olarak çok kolay atlatılabilmektedir. Bu problemi ortadan kaldırmak için tek bir çözüm yoktur. Çünkü bu kişinin kendisine has psikolojik probleminden kaynaklanır. Tedavi yöntemiyse genel olarak kişinin yanlış bilgi sahibi olmasından dolayı olduğu için , kişiye öncelikle doğru olanı egzersiz programlarıyla anlatmaktır.

Ancak başka bir sebepten dolayı olabileceği için bir jinekolog tarafından muayene edilmesi gerekmektedir. Muayene sonrası her hangi bir anatomik rahatsızlık bulunmuyorsa tedavi yöntemi yine egzersiz programlarıyla tamamlanarak birey bu problemden kurtarılır. Tedavide başta bahsedildiği üzere her şey bireyin isteğine ve çabasına bağlıdır.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.