Tüp Bebek Tedavisinde Cinsel İlişki Yasak Mı?

0 11

Tüp bebek tedavisine başlanıldığında cinsel ilişki zamanlaması doktorun yönlendirmesi doğrultusunda gerçekleşir. Çünkü yumurtaların en verimli olduğu dönemler doktor kontrolünde belirlenir. Tüp bebek tedavisinin hızlı bir şekilde ilerlemesi için doktorun vermiş olduğu ilaç tedavisinde yumurta keseleri belli bir ebada ulaştıktan sonra doktor cinselliği yasaklar. Nedeni ise yumurtalık ebadının yükselmesine bağlı olarak kasık ağrısının ortaya çıkmasıdır. Yumurta keselerinin erken çatlıyor olması veya gebenin kasık ağrısı hissetmesi yumurta keselerinin erken çatlaması veya kendi çevresinde dönmesi gibi tehlikeler yaşanmaması içindir.

Yumurtlama döneminde eşten sperm örneği alınır ve 2–7 gün önce baba adayının cinsel perhize girmesi gereklidir.

 

Tüp Bebek Tedavisinde Cinsel İlişkiye Ne Zaman Girilir?

Kısırlık zamanında yayılmış asıl tedavi tekniklerinden biri zamana bağlı cinsel temas ile izlenen Clomid siklusudur. Tedavi sırasında kadın ovamasyona neden olan bir ilaç kullanmaya başlar. Döngü follikulun geliştiğinden emin olabilmek için izlenir ve ovulasyon yolu ile yumurtalıklardan salınır. Ovalusyon gerçekleştikten sonra çiftin cinsel ilişkiye girmesinde bir sakınca yoktur.

Tüp bebek aktarmadan önce cinsel temas ne zamandır

Çiftler tüp bebek tedavisi görüyorsa cinsel birliktelik söz konusu olduğundan az sayıda bir kısıtlama olması gerekir. Cinsel bölgenin şiddetle caydırıldığı tek numune yumurtlarının alınmasından sonraki zamanda yumurtanın yetişkinliğe ulaşmasına ve sonrasında fallop tüplerine yumurtlamasına izin verilir.

Özellikle çiftlerin yumurtlama gecesi de cinsel temasa dikkat ediyoruz. Bu, fallop tüplerinde yumurtlamanın ardından da yumurtayı karşılamak için bir sperm tedarik edilmesini sağlar.

Gebelik döneminde ve tüp bebek tedavisi sırasında cinsel birlikteliğin bir ihtiyaç olduğu da göz önünde bulundurulur. Bu dönem hassas bir dönem ve işlerin ters gitmesine neden olabilecek hiçbir şeyin yaşanmaması gerekir. Bunun için tüp bebek ve gebelik sırasında olabildiğince cinsellikten uzak durmak faydalı olacaktır. Ancak bunun önüne geçilemiyorsa bu durumda cinselliğin doktorun izin verdiği zamanlarda ve gebeliğin gidişatına bağlı olarak gerçekleştirilmesi sağlanabilir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.