Soğuk Algınlığı Grip midir?

0 1

Genelde insanlar bir şeyler yutmaya çalıştıklarında zorlanıp bir de üstüne burunları akarsa hemen grip oldum diyerek alarm durumuna geçer. Peki, yakalanmamız halinde salgınlara neden olan ve hatta insanların ölümüne neden olan grip nedir?

Öncelikle anlamamız gereken şey soğuk algınlığı denilince bizim bundan ne anlamamız gerekiyor bunu tanıyarak başlayalım.

Soğuk algınlığı insanların boğaz, burun ve de üst solunum yollarının enfeksiyonik bir durumudur. Bulaşma yöntemi olarak genellikle bu virüsleri taşıyan kişiler, telefon ve ortak eşyalardır. Bu virüsler havada asılı durduklarından dolayı çok basit bir şekilde bulaşabilirler. Özellikle altı yaş altındaki çocuklarda, sigara içen insanlarda ve kronik rahatsızlıkları olan insanlarda toplu yaşam halinde çok rahat bir şekilde bulaşırlar. Bu nedenle de bu insanların her zaman risk altında olduğunu söylemek mümkündür.

Virüsü taşıyan bir insan soğuk algınlığının belirtileri başlamadan öncesine ve bu belirtilerin ortadan kalkmasına kadar daima bulaştırıcı konumundadır. Soğuk algınlığına en iyi gelen şey bol sıvı tüketimi ve dengeli beslenmektir. Soğuk algınlığı ile ilgili söylenebilecekler bu kadar ancak grip nedir? Bir de buna bakalım.

Soğuk Algınlığı Grip midir?
Soğuk Algınlığı Grip midir?

Grip Nedir?

Grip soğuk algınlığına göre çok daha hızlı bir şekilde gelişir. Belirtileri soğuk algınlığı ile aynıdır ancak genelde ateşte kendisine eşlik edecektir.  Grip durumunda kaslarda ağrılar, kendini yorgun hissetmek ve kuru öksürük görülür.  Bu risk 65 yaşın üzerinde olan kişilerde daha risklidir. Ve özellikle kronik rahatsızlığı olan hastaların bu konuda daha dikkatli olmaları gerekir.

Soğuk Algınlığı ve Grip Nasıl Tedavi Edilir?

Her ikisinin de başlama nedeni virüslerdir.  Antibiyotikler ise bakterilere karşı etkilidir. Yani grip ya da soğuk algınlığı durumunda antibiyotik çok fazla işe yaramayacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.