Skolyoz Nedir, Belirtileri ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

0 4

Skolyoz Nedir?

Skolyoz omurga eğriliği olarak tanımlanır ve skolyozu tetikleyen ve ilerlemesini sağlayan birtakım etkenler vardır.  Genelde çocuk ve ergenlik döneminde görülen bu durum sonradan gelişebilir. Eğriliğin derecesi kişinin yaşam konforunu etkilerken ileri derece de skolyoz olan bir kişinin yaşadığı birtakım sıkıntılar olmaya başlayacaktır. Skoloz uç boyutlu problem yaşatan bir sorundur. Bu problemler şöyle sıralanabilir:

Skolyoz Nedir
Skolyoz Nedir
 1. Koronal düzlem
 2. Sagital düzlem
 3. Eksenel düzlem

Skolyoz Belirtileri

Skolyoz ilk olarak ortaya çıktığında birkaç problem beraberinde gelir. Eğer aşağıdaki durumlar ortaya çıkmışsa bu durumda bir doktora görünmek faydalı olacaktır.

 • Omuzlarda düzensizlik meydana gelebilir. Biri veya diğeri dışarı doğru çıkık şekilde görüntü oluşabilir.
 • Kafa pelvisin üzerinde olmayabilir.
 • Kalça yerinden oynamış olabilir.
 • Göğüs kafesinde farklılaşma olabilir.
 • Bel düz durmaz
 • Omurgadaki cildin görünümünde değişimler olur
 • Vücut tek bir tarafa doğru yaslanır.
Skolyoz Nedir
Skolyoz Nedir

Skolyozun Neden Olur, Tetikleyen Nedir?

Skolyozun oluşum nedeni farklı olabilir. Tüm vakaların ortak olduğu skolyoz İdiyotapik skolyoz olarak % 80 oranındadır. Ergenlik döneminde en sık görülen zamandır.

Konjenital skolyoz, bir veya daha fazla omurun embriyolojik malformasyonundan kaynaklanır ve omurganın herhangi bir yerinde ortaya çıkabilir.

Skolyoz Teşhisi

Skolyoz’un teşhisi gözle yapılabileceği gibi emin olmak için fizik muayene, röntgen ve omurga grafisinin çekilmesi gerekir. Yapılan BT taraması ya da MRI neticesinde skolyoz olup olmadığı ve derecesi belirlenebilir. Eğer ki yapılan ölçüm neticesinde sonuç 25-30’dan daha fazlaysa bu durumda anlamlı olarak kabul edilir. Eğer ki 45-50’yi aşmışsa o zaman şiddetli skolyozdan bahsedilebilir ve bu durum agresif bir tedavi gerektirir.

Skolyoz Tedavisi Nasıl Yapılır?

Skolyoz teşhis edilmişse seçeneklerin belirlenmesini sağlayabilecek pek çok konu vardır. Hastanın omurgası halen büyümeye devam ediyor ve bu rakamlar değişiyor mu?

 • Eğriliğin derecesi kaç ve ciddiyet ne kadar yüksek
 • Hastanın yaşı kaç
 • Skolyozun yeri

Yukarıdaki soruların yanıtlarına göre tedavi şekli belirlenir. Buna göre hastaya gözlem,  canlandırma ve ameliyat gibi sureçler önerilir.

Skolyozu olan bir çocuk, omurga eğrisi tedavi gerektirmeyecek kadar hafif olabileceği gibi eğer doktoru endişe ediyorsa çocuğun ileriki zamanlarda yeniden incelenmesi istenebilir. İlaç tedavisiyle düzelme sağlanmazsa fizik tedavi ve ameliyat gibi süreç birbirini devam ettirir

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.