Sağlıklı Cinsel Yaşam

0 6

Sağlıklı bir cinsel yaşam herkesin hayalidir. Kadın ve erkeğin cinselliğinin birbirinden ayrı olduğunu düşünürseniz kadının orgazm olmasının erkeğinkinden çok daha karmaşık olduğunu görebilirsiniz. Bunun için bir takım aşamalardan geçiyor olması gerekir.  Özellikle de Türk kadınları için konuşacak olursak onların orgazm olmadıklarını hatta doğumlarından sonra bu sıkıntının daha da büyüdüğünü görebiliyoruz.

Mutlu bir beraberliğin temelinin cinsellikten geçtiğini unutmamak gerekir. Dolayısıyla burada iyi yaşanılan bir cinsellik her zaman insanı tatminkâr etmesi gerekiyor. Türkiye’deki verilere baktığımız da ise kadınların orgazm olmadıklarını ancak bunu da dillendirmediklerini görüyoruz. Hatta daha iyi bir cinsellik yaşanabilmesi için kadınların genital güzelleştirme operasyonları yaptıklarını da biliyoruz.

Nasıl orgazm olunur?

Kadınlar için bakacak olursak onların iki şekilde orgazmı yaşadıklarını görüyoruz. Bunlardan ilki klitoristin orgazmı ikincisi ise G noktası orgazmı. Klitoris dudakların baş tarafında olduğundan dolayı daha kolay bulunur ancak G noktası ise 2 – 3 santim içeridedir. Dolayısıyla bu iki noktanın uyarılması neticesinde kadın orgazm yaşar. Ancak bunlardan birisinde sorunun olması durumunda orgazm durumu tam olarak gerçekleşmeyecektir.  Genelde sorun kilitorisin uyarılmasından yana olacaktır. Bu bölgedeki kıllanmalar ve yağlanmalar buranın uyarılmasının önüne geçecektir. Bir diğer nedeni ise doğum sonrasında vajinanın genişlemesi ve his kaybıdır.

Kadınlarda vajina hem sağlığın bir göstergesidir.  Hem de yaşamın daha keyifli bir yönüdür. Dolayısıyla kadınların cinsel sağlık noktasında kendilerine daha dikkat etmeleri önemlidir.

Sağlıklı Cinsel Yaşam
Sağlıklı Cinsel YaşamSağlıklı Cinsel Yaşam 

Kadın ve Cinsel Sağlık

Kadınların cinsel sağlıkları konusunda erkeklere göre daha dikkatli olmaları gerekir. Çünkü kadının doğurganlık özelliği onları çok daha hassas bir hale getirmiştir. Kadında yaşanabilecek herhangi basit problemin bile geri dönüşü imkansız sonuçlar ortaya çıkarması mümkündür.

Kadınlardaki cinsel sağlık sorunlarının üstesinden gelebilmek için uzman bir destek alınması da önemlidir. Uzman bir hekim cinsel problem yaşan kadının düşen yaşam konforunu artırabileceği gibi evlilikle ilgili yaşadığı problemlerinde ortadan kaldırılmasını sağlayacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.