Ne Kadar Temizsiniz?

Kişisel hijyen, bir kişinin optimum fiziksel ve psikolojik refahı elde etmek için temizliğini ve sağlığını koruma eylemidir.

0 13

Ellerinizi yıkamak, banyo yapmak, dişlerinizi fırçalamak vb. sık sık yaptığınız şeylerdir. Bunun kişisel hijyen sağlamak için yapıldığını da biliyorsunuz. Ne yazık ki, herkes kişisel hijyeni nasıl koruyacağını bilmiyor, bunun yanı sıra kişisel hijyeni sürdürmek zorunda olmasının nedenleri de rutin hale geldi.

Kişisel hijyen, bir kişinin optimum fiziksel ve psikolojik refahı elde etmek için temizliğini ve sağlığını koruma eylemidir. Kişisel hijyen sağlamanın üç nedenden ötürü yapılması gerekir:

 1. Sosyal nedenler
 2. Sağlık nedenleri
 3. Psikolojik nedenler
Ne Kadar Temizsiniz?
Ne Kadar Temizsiniz?

Aşağıdaki 5 önemli şeyi yapmadıysanız, şimdi başlayabilirsiniz.

 1. Ellerinizi Yıkamalısınız

Enfeksiyonların çoğu, yiyeceklere veya ağzınıza kirli ellerle dokunduğunuz için ortaya çıkabilir. Bu nedenle, ellerinizi sabunla yıkamak, enfeksiyonu önlemek için yapabileceğiniz en önemli şeylerden biridir.

 • Tuvaleti kullandıktan sonra,
 • Yemekten önce ve sonra,
 • Yemek pişirmeden veya hazırlamadan önce,
 • Hayvanları kullandıktan sonra,
 • Öksüren veya soğuk algınlığı olan birinin etrafında olmak,
 1. Dişlerinizi Fırçalayın

Ağız kokusunu, diş taşlarını ve diğer diş enfeksiyonlarını önlemek için, dişlerinizi günde en az iki kez, yani sabah ve akşam düzenli olarak fırçalamanız gerekir. Vücut uyurken tükürük yapılmaz. Tükürük üretimi gece azalır ve bakteriler geceleri daha aktif hale gelir. Ağız sağlığını korumak için, dişlerinizi günde en az iki kez hafifçe fırçalamanız ve üç ayda bir diş fırçanızı değiştirmeniz ağız sağlığınızı korumak için önemlidir.

 1. Tırnaklarınızı Temiz Tutun

Uzun ve kirli tırnaklar enfeksiyon nedeni olabilir. Bu nedenle, tırnak sağlığını korumanız gerekir.

 • Tırnaklarınızın uzamasına müsaade etmeyin. Uzatmak istediğinizde tırnaklarınızın içini mutlaka temizleyin.
 • Tırnaklarınızı keserken temiz ve hijyenik tırnak makası kullanın.
 • Uzun tırnaklara sahipseniz ellerinizi yıkarken tırnaklarınızın altını ovmak için tırnaklarınızı su, sabun ve tırnak fırçasıyla temizleyin.
 1. Ayakları Temiz Tutun

Tüm gün çorap ve ayakkabı kullanırsanız veya günlerce aynı çorap ve ayakkabıları kullanırsanız, ayaklarınızda bakteriler gelişir ve bu da hoş olmayan ayak kokusuna neden olur. Ayak kokusunu önlemek için, yapmanız gereken şeyler şunlardır:

 • Ayaklarınızı düzenli olarak yıkayın ve kurulayın.
 • Her gün aynı çorapları ve ayakkabıları kullanmaktan veya gün boyu çorap ve ayakkabıları kullanmaktan kaçının.
 • Islak ayakla ayakkabı kullanmayın, nemli ayaklar bakterileri üremesini kolaylaştırır.
 1. Kıyafetlerinizi Temiz Tutun

Kirli çamaşırları tekrar kullanmayın. Kıyafetlerinizi güneşte kurutmak hijyen için önemlidir, çünkü güneş enfeksiyonlara neden olabilecek bazı mikropları öldürebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.