Mide Şişkinliğinden Kurtulma Yöntemleri

0 13

Şişkinlik çok yaygın bir sorundur. Genellikle kendi kendine kaybolsa da, bazen çok rahatsız edici olabilir. Özellikle midenizde sürekli gaz varmış gibi hissediyorsanız. Bu rahatsızlık verici sonuç olacaktır. Sindiriminizdeki sorunları hafifletmek için, tükettiğiniz gıdalara dikkat etmeniz gerekir.

Mide Neden Şişer?

Böyle hissetmeye başladığınızda, bunun nedeni genellikle vücudunuzun çok fazla gaz, su veya sindiremeyeceği maddelerle dolu olmasıdır. Sonuç olarak, mideniz dolu ve genişleyecektir. Bazı durumlarda, insanlar sıkılıktan şikayet ederler çünkü giysiler veya pantolonlar daha dar hissedilmesini sağlar. Şişkinliğe neden olabilecek birkaç şey vardır. Örneğin çok fazla yemek, çok hızlı yemek, gazlı içecekler içmek, pipetle içmek ve hormonal değişiklikler.

Şişkinlik sırasında hangi gıdalardan kaçınılmalıdır?

Bazı gıda türleri şişkinliği tetikleyebilir. Bu nedenle, mideniz böyle hissetmeye başlarsa dikkatli olun. Vücudun sindirim sistemini daha fazla bozmak istemiyorsanız, aşağıdaki gıdalardan kaçının.

Tuzlu yiyecek

Tuzlu yiyecekler tuzdan yüksek sodyum içerir. Aşırı sodyum seviyeleri sıvının tutulmasına veya suyun vücuttan uzaklaştırılamadığı durumlara neden olabilir. Sonuç olarak, su ve midenin dolu hissetmesine neden olacaktır.

Süt Ürünleri

Laktozu sindirmekte zorlanan insanlar için çeşitli süt ürünleri tüketmek şişkinlik riskini artırabilir. Laktozun kendisi süt ürünlerinde bulunan bir şeker türüdür. Laktozun düzgün bir şekilde sindirilebilmesi için vücudun belirli enzimlere ihtiyacı vardır. Bu enzim eksikliği sindirim sisteminde gaz oluşumuna neden olabilir.

Mide Şişkinliğinden Kurtulma Yöntemleri
Mide Şişkinliğinden Kurtulma Yöntemleri

Lahana

Lahana, bakteri fermantasyon işlemi ile sindirilen bir şeker olan rafinoz içerir. Bu da kendinizi şişkin olarak hissetmenizi sağlar. Bu nedenle, lahana tüketirken dikkat edin.

Yapay Tatlandırıcılar İçeren Gıdalar

Bazı ek tatlandırıcılar, vücut tarafından sindirilemeyen maddeler içerir. Bu maddeler midede birikerek midenizin şişkin hissetmesini sağlar. Her gün tükettiğiniz şeker miktarını sınırlamak bu konuda doğru seçim olacaktır.

Yürüyüş Yapmak

Yürümek mide şişkinliğinin azaltılması için önemlidir. Her gün düzenli olarak yürüdüğünüzde kendinizi iyi hissedeceğiniz gibi midenizin de rahatlamasını sağlayacaksınız. Özellikle yemeklerden sonra yürüyüş yapmak sindirimin daha kolay olmasını sağlayacaktır.

Şişkinliğin nedeni yalnızca aşırı yemek olmayabilir. Bunun için midenizle ilgili bir sorun olup olmadığının incelenmesi gerekir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.