Kadınlarda Düğün Stresi

0 13

Düğün stresinin bir çok alt başlığı var bizim ülkemizde yalanan aileler arasındaki gerginliklerde düğün stresine yol açıyor çıkılan alışverişlerde düğün stresine yol açıyor bunlar çok basit ve engellenebilir şeyler ve çok kalıcıda olumsuz etkileri olmuyor. Ama en önemli gerginlik ve kalıcı olumsuz etkileri de olan ilk gece ile ilgili olan korkular.

İlk gece korkusu en önemli ve giderilmesi gereken bir kaygı stres bozukluğu çünkü ilk gece korkusuyla beraber o balayı dediğimiz ay balayı olmaktan çıkıyor gerçekten kabusa sıkıntıya ve bütün ilişkiyi daha kötüye götürecek bir döneme tekabül ediyor. Çünkü korku varken beden kasılıyor ve geriliyor endişe varken beden kasılıyor ve geriliyor.

Çok kanarım telaşıyla beraber o kanamadan korumak için gerginleşiyor ve gerginleşen bir bedende sağlıklı cinselliği yaşamak mümkün değil hatta hiç mümkün değil işte vajinismus dediğimiz kasılmaya bağlı gerginliğe korkuya bağlı cinsellik hiç yaşanabilmeye biliyor. Ve evliliğin en temel birleştirici özelliğinden biri olan sağlıklı bir cinsellik sağlıksız bir sürece dönüştüğü zaman evlilik en başından sıkıntılı başlamış oluyor. bunun için böyle bir korkusu varsa bunu es geçmek yerine düşünmemek yerine önceden muhakkak bir profesyonelden yardım alarak korkularından kurtulmalı. İşin aslı nedir bunu öğrenmek adına muhakkak jinekolojik muayene olmakta fayda var.

Bizde eski geleneklerden kalma bir çarşaf gösterme merakı vardır evet kanayacak ve biz göreceğiz bazı insanlar kan aldırmaktan korkuyor bazı insanlar bir damla kandan bayılıyor. İşte bu şekilde de bir beklenti var demek ki herkes kanayacak be bunu düşünen bazısı da ya kanamazsam diye korkuyor.

Kadınlarda Düğün Stresi

Çünkü biliyor ki aslında kanamak zorunda değil bir kadın. Tamamen ve derinden gevşerse kanama olmayacaktır. Ama bizim toplumumuzda kanayacak kanayacaksın durumu vardır. Kanarsam ne kadar kanayacak telaşı gergin bir bedeldir. Bu telaş ilk geceyi kâbusa çeviriyor. Bu gerginlikle beraber beden kasıldığı zaman tamamen doğal fizyolojik olan bir ilişki imkansızlaşıyor. Onun için lütfen doğru bilgilenmek hatta bizim tavsiyemiz evleneceği kişi ile beraber bir hekime gitmek detayları birlikte öğrenmek çünkü her erkek kanamadığında neden kanamadın gibi bir suçlayıcı tavır içine girmemeli.

Balayı Sistiti

Sistit aslında idrar yolu enfeksiyonudur sıklıkla balayında idrar yollarında oluşabiliyor. Balayında olduğunda da buna balayı sistit’ i deniyor. Orda idrar yolu enfeksiyonuna zemin hazırlayan bir şeyler oluyor neler oluyor. bir kere hijyene dikkat edilmezse sıvı tüketimine dikkat edilmezse umumi tuvaletler kullanıldığında daha kolaylıkla mikrop alınıyorsa ve stresle beraber vücudun imnü sistemi zayıflarsa stres çünkü imnüo sistemini zayıflatan bağışıklık sistemini zayıflatan en önemli faktör zararlı maddeler kullanılıyor sa sigara gibi alkol gibi bunlar bir imni sistemi bağışıklık sistemini zayıflatıyor enfeksiyona yatkınlığı artırıyor.

Vücudun hiç alışkın olmadığı temas oluyor. yani cinsel ilişki vücudun hiç alışık olmadığı floranın hiç alışkın olmadığı hele de balayında sıklıkla yaşanıyorsa cinsellik o zaman ordaki flora bozuluyor ve faydalı mikroplar zararlı mikroplar oranı değişiyor. Yine uygunsuz cinsel ilişkiyle flora değiştiğinde bu ortamda idrar yolu enfeksiyonu kolaylaşıyor ve sık idrara gitme ağrılı idrar kasık ağrısı gibi sıkıntılı bir süreç yaşanıyor. Hatta idrar yollarındaki enfeksiyon daha yukarı çıkarsa daha ciddi durumlar yaşanıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.