İlk Kez Momografi Yapacakların Bilmesi Gerekenler

0 15

Her kadının belli yaştan sonra düzenli olarak momografi yapması gerekir. Eğer daha önce hiç meme taraması yaptırmamış kişiyseniz bu testi beklemek size pahalıya ml olabilir. Kadınların momografi yaptırmayı ertelemesinin en önemli nedeni ne yapılması gerektiğini bilmemelerinden kaynaklanıyor. Özellikle bu işlemin ağrılı olduğunu düşünen kişilerin sayısının fazla olması bu oranı artıran büyük bir faktördür.

Mamografi yaptırmadan önce bilmeniz gereken şeyler şunlardır:

  1. 40 Yaş Üstü Kadınlar İçin Tavsiye

40 yaşın üzerinde yapılan bu muayene, temel veya ilk muayene olarak tanımlanır. Bu işlem sırasında, doktor ultrason yapılmasını önerecektir.

  1. Hamile Ve Emziren Annelerin Mamografi Yapmasına İzin Verilmez

İlk mamografiye başlamadan önce, hamileyseniz, emziriyorsanız veya hamile olduğunuzdan şüpheleniyorsanız doktorunuza mutlaka danışın. Çünkü bu durumları olan kadınlara mamografi yapılmayacaktır. Nedeni ise mamografi cihazından X-ışını alan annenin rahmindeki fetüsün durumunu tehlikeye atmasından korkulmasıdır.

İlk Kez Momografi Yapacakların Bilmesi Gerekenler
İlk Kez Momografi Yapacakların Bilmesi Gerekenler
  1. Gelirken Deodorant Kullanmayın

Testi yapmadan önce koltuk altlarında veya memenin çevresinde deodorant,  vücut losyonu, krem ​​veya parfüm kullanmaktan kaçının. Bunun nedeni, bu ürünlerdeki yabancı veya metal partiküllerin, x-ışınlarında kalsiyum birikmesine benzer beyaz lekeler olarak görünebilmesidir.

  1. Belden Yukarı Çıplak Olmanız İstenir

Sutyenin çıkarılması da dahil olmak üzere belden yukarınızı soyunmanız istenecektir. Bunun nedeni tarama sırasında net görüntüler elde etmek içindir. Bunun için gelirken ona göre giyim tarzı belirlemenizde fayda vardır. Röntgen sonuçlarında görülen göğüs dokusu dışında herhangi bir materyal olması tarama sırasında görüntüyü etkileyebilir ve bu da görüntülerin net bir şekilde okunmasını zorlaştırabilir.

  1. Biraz Ağrılı Olabilir

Göğsünüze basıldığında geçici rahatsızlık hissedebilirsiniz ve bazı kadınlar için bu acı verici olabilir. Sıkıştırılmış memenin amacı, net bir tarama sonucu elde etmek için meme dokusunu mümkün olduğunca ince yayılmasını sağlamaktır.

  1. Tarama Birkaç Kez Tekrarlanabilir

Mamografi testinin başından sonuna kadar süresi sadece 20–30 dakikadır. Bundan sonra, günlük aktivitelerinize devam edebilirsiniz.

Eğer tarama sonucunda sonuçlar net görünmüyorsa veya doktorun daha fazla muayeneye ihtiyacı varsa, tarama tekrarlanabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.