İlaçsız Baş Ağrısını Geçirme Yöntemleri

Baş Ağrısının Nedenleri?

0 15

Baş ağrısı her ne kadar sıkıntılı bir durum olarak biliniyor olsa da aslında vücudun bize bir şeylerin yolunda gitmediğini anlatabilmesinin en kolay ve etkili halidir. Bu nedenle şiddetli baş ağrısı yaşanıyorsa o zaman durum oldukça ciddi demektir ve bir an önce çözümünün geliştirilmesi ya da doktora danışılması gerekir.

Baş Ağrısı Neden Olur?

Baş ağrısı güncel yaşadığımız olaylar neticesinde olabilir. Özellikle stres ve hava şartları baş ağrısının en önemli tetikleyicileri olarak bilinir. Şiddetli baş ağrısı olabildiği gibi kısa süreli ağrılarda yaşanabilir. Baş ağrısının dozu ne olursa olsun mutlaka önemsenmesi gerekir. Ağrının etkisi çevresel faktörler olabildiği gibi genetik problemlerde olabilir.

Baş ağrısı evde, okulda ve işte meydana gelebilir ve kısa süreli olan durumlarda ilk olarak akla gelen beslenme şeklidir. Çünkü insan yetersiz beslendiğinde ve az su içtiğinde baş ağrısı meydana gelebilir.

Baş ağrısı durumunda ilk başvurulan yöntem ağrı kesicilerdir. Ancak ağrı kesiciler kimyasal içermiş olduklarından dolayı vucudun herhangi bir bölgesinde karşı bir tepkiye de neden olabilir. Bunun için bu tip durumlarda doğrudan ilaç kullanmaktan ziyade çözüm odaklı hareket etmek faydalı olacaktır.

İlaçsız Baş Ağrısını Geçirme Yöntemleri
İlaçsız Baş Ağrısını Geçirme Yöntemleri

Baş ağrısı tek başına bir hastalık olmaz bu nedenle vücutta buna neden olan şeyin ne olduğunu tespit etmek gerekir. Ağrı kesiciler ağrıyı kesip uzerini kapatacağından dolayı tedavi konusunda çözüm değildir.  Baş ağrısını tetikleyen faktörler arasında uykusuzluk, düzensiz yaşam, stres, alkol kullanımı, vücuttaki oksijen eksikliği ve tansiyon düşüklüğü vardır.

Baş ağrısı durumlarının % 60’lık bir bölümü migrene bağlı olarak gelişir. Böyle bir durumda ise ışığa maruz kalmak baş ağrısını artıracaktır. Bunun için karanlık olan yerlerin tercih edilmesi ağrının hafifletilmesi için faydalı olacaktır.

Şiddetli Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Şiddetli bir baş ağrınız varsa bu durumda açık ve temiz havaya çıkmanız faydalı olacaktır. Eğer ağrınızın şiddetiyle başa çıkamazsanız yürümek ve fazla su tüketimi size iyi gelecektir.

Şakaklarınıza ve kaşlarınızın arasına masaj yapın ve eğer imkanınız varsa sıcak duş iyi gelecektir.

Yüz cildinizi gererek ancak fazla baskı yapmadan şakalarınıza kaşlarınızın üstüne ve arasına masaj uygulayın.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.