Hipertansiyonlu Hastalar İçin Sporun Faydaları

Yüksek tansiyon, kan dolaşımını etkile ve bu durum hipertansiyon kalp hastalığı, inme ve hatta ölüm gibi daha ciddi sağlık durumlarına yol açabilir

0 14

Sporun Faydaları

Hipertansiyon veya yüksek tansiyon hastalarının, düzenli egzersiz ve sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmesi gerekir. Hipertansiyonu olan hastalar için spordan elde edilebilecek faydalar nelerdir? Yapılabilecek egzersizler nelerdir?

Hipertansiyonu olan insanlar için sporun faydaları

Yüksek tansiyon, kan dolaşımını etkile ve bu durum hipertansiyon kalp hastalığı, inme ve hatta ölüm gibi daha ciddi sağlık durumlarına yol açabilir. Bu nedenle, hipertansiyondan muzdarip olan bir kişinin kan basıncını kontrol altında tutması gerekir, böylece komplikasyon riski azalır. Hipertansiyonu olan hastalar için yemek yemeye ek olarak, düzenli egzersiz yapmaya ihtiyaç vardır. Jimnastik, hipertansiyonu olan hastalar için önerilen sporlardan biridir. Nedeni, ise vücudunuzu çok fazla hareket ettiriyor olmasıdır.

Sporun fiziksel ve zihinsel olarak başka faydaları da vardır. Bu faydalar şöyle sıralanabilir.

  • Vücudun esnekliğini artırır,
  • Kemikleri güçlendirir,
  • Öz güveni artırır,
  • Konsantrasyon ve odaklanma gibi bilişsel işlevleri geliştirir,
  • Disiplini ve sosyal yeteneği geliştirir,
Hipertansiyonlu Hastalar İçin Sporun Faydaları
Hipertansiyonlu Hastalar İçin Sporun Faydaları

Hipertansiyonlu hastalar için jimnastik çeşitleri

Yüksek tansiyonu azaltmak için, jimnastik rutin olarak yapılmalıdır. En azından kan basıncı üzerindeki etkilerini görebilmek için jimnastik yapmak yaklaşık bir ila üç ay sürmelidir.

Hipertansiyonlu hastalar için birçok jimnastik türü vardır ve bunlar kan basıncını düşürmek için yapılabilecek egzersizlerdir:

  1. Aerobik

Birçok kişi tarafından bilinen bir tür egzersiz türü olan aerobik, hızlı yürüyüş, koşu, bisiklet veya yüzme gibi sporları kapsar.

  1. Yer Jimnastiği

Adından da anlaşılacağı gibi, mat kullanılarak tamamen yerde yapılır.Yerdeki jimnastik, çok fazla enerji kullanmaya gerek kalmadan hipertansiyonu olan kişilerin fiziksel aktivitesini artırabilir. Bu egzersiz aynı zamanda fiziksel zindeliği ve hareket kabiliyetini geliştirmek güç, esneklik, çeviklik ve vücut dengesini arttırmak için de yararlıdır.

  1. Ritmik Jimnastik

Ritmik jimnastik olarak adlandırılan bu spor tarzında, sanat ve spor, dans veya bale ile birleştirilir. Aletli veya aletsiz yapılabilir. Sıklıkla kullanılan araçlar çubuklar, toplar, şeritler veya diğer aletlerdir. Bu egzersizler birçok kadın tarafından tercih edilir. Düzenli ritmik jimnastik yapmak, hipertansiyonu olan hastaların sağlığını koruyabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.