Hastayken C Vitamini Alımı Artırılmalı mı?

Vücut C vitamini üretemez, bu nedenle bu besini içeren gıda kaynaklarını tüketmeniz gerekir

0 15

Bağışıklık sistemi, vücudu çeşitli hastalıklardan korumak için besin maddelerine ihtiyaç duyar. Bağışıklık sistemini arttırdığı bilinen besinlerden biri C vitamini, fakat hastalanan bir kişinin C vitamini ihtiyacı normal zamanlardan daha mı fazla olmalı?

Günlük C vitamini ihtiyacı ne kadar olmalı?

Vücut C vitamini üretemez, bu nedenle bu besini içeren gıda kaynaklarını tüketmeniz gerekir. C vitaminin işlevleri şunlardır:

  • Bağışıklık sisteminin işlevini sürdürme
  • Demir Emilimi
  • Cilt sağlığı

Günlük C vitamini gereksinimi erkekler için 90 mg ve kadınlar için 75 mg’dır.

Hastayken C vitamini ihtiyacı artar mı?

Hayvan türleri üzerinde yapılan bir çalışmaya göre, C vitamininin bakteri veya virüslerin neden olduğu enfeksiyonları önlemeye ve azaltmaya yardımcı olabildiği tespit edildi.

C vitamini hastalandığında iyileşmeye yardımcı olabilir, ancak bir hastalığı önleyemez. C vitamini alımınızı arttırmak, hastalandığında hissedilen semptomları azaltmak ve yetişkinlerde % 8’e ve çocuklarda % 14’e kadar ortalama iyileşmeyi kısaltmak gibi faydalar sağlayabilir. Ancak, sadece hasta olduğunda değil, düzenli olarak C vitamini almak gerekir.

Vücutta bir enfeksiyon meydana geldiğinde, bağışıklık sistemindeki C vitamini seviyesi hızla azalır. Mantıksal olarak, vücutta C vitamini ihtiyacı artar. Aksi durumda, C vitamini eksikliği bağışıklık sistemini zayıflatabilir ve enfeksiyon riskini artırabilir. Bu nedenle, enfeksiyon nedeniyle hastalandığında C vitamini alımını arttırmak doğru adımdır.

Hastayken C Vitamini Alımı Artırılmalı mı?
Hastayken C Vitamini Alımı Artırılmalı mı?

Günlük C vitamini alımını arttırmak doğrumudur?

Genel olarak, meyve ve sebze gibi gıdalardan elde edilen C vitamini vücut için faydalıdır.  Günlük C vitamini alımını artırmayı düşünüyorsanız, yetişkin bir brey için günlük en yüksek doz sınırı 2000 mg’dır. Bu sınırın aşılması durumunda ise böbrek taşları, bulantı ve ishal gibi sağlık sorunları riski artacaktır.

Vücudun günlük olan C vitamini ihtiyacını mutlaka karşılamak gerekir, bu nedenle siz hasta olduğunuzda C vitamini miktarını yükselttiğiniz de hastalık ve onun semptomlarını hafifletmeye ve iyileştirmeye adım atmış olursunuz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.