Hamilelik Kistleri ve Tedavisi

0 13

Hamilelik sürecinde ebeveynler için anne ve bebek sağlığı en önemli önceliktir. Çünkü doğumun gebelik kadar kolay gerçekleşmesi beklentisi içerisinde olunurken, istenmedik durumlarla karşı karşıya kalınabilir. Örneğin hamile kadınların yumurtalıklarında kistlerin ortaya çıkması istenmeyen durumlardan bir tanesidir.

Yumurtalıktaki kisti nedir?

Yumurtalık kistleri bir tür iyi huylu tümördür. Bu kistler genellikle hamile kadınların uterusunun sağ ve sol tarafında bulunan yumurtalıklarda görülür. Kistler, hamile kadınlarda yaygın bir durumdur. Genellikle döllenmeden önce oluşur fakat ultrason testleri yapana kadar tespit edilmeyebilir. Bazı durumlarda, kistlerin görünümü bile gerçekleşmez ve kendi kendine kaybolur.

Hamile kadınların yumurtalıklarında ortaya çıkan iki tip kist vardır. En sık bulunan fonksiyonel yumurtalık kistleri olup tehlikeli veya tehdit edici değildir. Diğer tip patolojik bir yumurtalık kistidir. Bu tip kist, iyi huylu veya kötü huylu olabilen bir tümördür. Zamanla, patolojik yumurtalık kistleri tespit edilmez ve doğru tedavi verilmezse büyümeye devam eder.

Hamilelik Sırasında Kist Belirtileri

Yumurtalığınızda bir kist görülürse, dikkat etmeniz gereken belirtiler karın ve pelviste meydana gelen ağrıdır. Bununla birlikte, yumurtalık kisti büyüyorsa, ağrı, çok hızlı dolgunluk, şişkinlik, sık idrara çıkma ve cinsel ilişki sırasında ağrı gibi daha ciddi belirtiler gösterir.

Bahsettiğimiz belirtiler gebelik ağrılarına benzediğinden dolayı birçok kadın bu ağrıları görmezden gelebilir. Hamilelik sırasında olağandışı değişiklikler olduğunu düşünüyorsanız hemen bir doktora danışmalısınız.

Hamilelik Kistleri ve Tedavisi
Hamilelik Kistleri ve Tedavisi

Yumurtalık Kistlerinin Gebelik Üzerine Etkileri

Yumurtalıklarınızdaki kistlerin görünümünü tespit ettikten sonra, genellikle doktor, gerekli eylemleri belirlemek için önce bu kistlerin gelişimini izleyecektir. Çünkü hamilelik sırasında kist mutlaka hamilelikte sorunlara veya komplikasyonlara neden olmaz. Hamile bir kadında yumurtalık kistinin boyutu küçük ve zararsızsa, sadece düzenli olarak doğum uzmanınıza danışmanız ve kistin küçüldüğünü veya tamamen kaybolduğunu görmek için ultrason testi yaptırmanız istenecektir.

Yumurtalıklarınızdaki kistler kendiliğinden kaybolabilir. Genellikle küçük bir kist rüptürü hamile kadınlarda herhangi bir belirti veya bulgu göstermez. Bununla birlikte, rüptüre veya bükülmüş bir yumurtalık kisti yeterince büyükse (8 santimetrenin üzerinde), hamile kadınlar aniden oldukça şiddetli ağrı hissederler. Bazı durumlarda, bir yumurtalık kistinin yırtılması, genellikle düşük olarak yanlış anlaşılan iç kanamaya neden olabilir. Aslında, yumurtalıktaki bir kist yırtıldığında veya büküldüğünde rahimdeki fetus rahatsız edilmeyecektir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.