Hamilelik Döneminde Kadın ve Erkek İlişkisi

0 0

Hamile kalmak demek aynı zaman da ilişkinize ara vermek değildir. Bu dönem aslında kadının da isteğinin daha fazla arttığı bir dönemdir. Çünkü bu dönemde kadının organında meydana gelen kanlanma artacağı için daha fazla ve erken bir uyarılma söz konusu olabilecektir. Bu nedenle de alınan keyfin oranı da yüksek olacaktır.

Hatta korkulanın aksine bu dönemde yaşanan birlikteliğin öncekilere göre daha keyifli olduğu da bilinmektedir. Hamile anneler genelde bebeklerine ilişki sırasında zarar geleceğini düşünürler ancak bebeğin bu sırada herhangi bir şekilde zarar görmesi mümkün değildir. Kadın beraberliğin ardından daha da rahatlayacağı içinde bir endorfin salgılamaya başlayacaktır. Bu da onun daha mutlu olmasına neden olur. Kısacası gebeliğiniz de yaşadığınız birliktelik hem sizi hem de bebeğinizi daha çok mutlu edecektir.

Gebelikte birlikteliğe evet ancak buradaki durum pozisyonların doğru bir şekilde ayarlanmasıdır. Çünkü gebe kalmadan önce denediğiniz pozisyonlardan da uzak kalmanız gerekecektir. Örneğin sırt üstü uzanma ve eşinizin üstte olduğu pozisyon artık belli bir süre boyunca olmayacaktır.  Bu pozisyonun terk edilmesinin nedeni bebeğe yukarıdan yapılacak bir baskıdır.

Hamilelik Döneminde Kadın ve Erkek İlişkisi
Hamilelik Döneminde Kadın ve Erkek İlişkisiHamilelik Döneminde Kadın ve Erkek İlişkisi

GEBELİK DÖNEMİNDE TERCİH EDİLEN POZİSYON ŞEKİLLERİ

Genel de burada kadın ve erkeğin yan yana durduğu pozisyon tercih edilmelidir. Çünkü bu şekilde kadının üzerinde bir baskı uygulanmamış olacaktır.

Erkeğin sırt üstü uzandığı ve üstte kadının olduğu şekilde

Kadının öne doğru eğilmesi

Kadının dizleri üzerine eğilmesi

Yüz yüze pozisyon

Elle birbirlerini rahatlatmak

GEBELİKTE HANGİ DURUMLARDAN KAÇINILMALI?

Gebeliğiniz boyunca birlikteliğinize hiçbir şekilde ara vermek durumunda değilsiniz ancak doğru pozisyonu bulduğunuz da bu mümkün olması gerekecektir. Lakin bir takım durumlar vardır ki gebelerin bunlardan uzak kalması gerekir.

Eğer ki daha önceden düşük meydana gelmiş ise ilk 3-4 ay birlikte olmamak gerekir.

Doğum kanalında bir tıkınma yaşanması halinde.

Erken doğum ve düşük tehdidi var ise

Kanamanız ya da akıntınız oluyorsa

Kadında bir uçuk durumu meydana gelmiş ise

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.