Gebelikten Korunma Yöntemleri

0 10

Gebelikten Korunma

Gebelik pek çok aile tarafından istenildiği gibi aynı zamanda istenilmeyen ailelerinde olduğu bir durumdur. Bu nedenle de çiftler gebelikten korunabilmek adına bir takım önlemlere başvururlar. Aşağıda sizlere gebelik durumunun önlenmesi için çiftlerin izledikleri yöntemlerden bir kaçına değinmek istedik.

Hormonal Korunma

Hormonal korunma daha önce hiç doğurmamış olan kişilere önerilirler. Hormon hapları düzenli bir şekilde alınması gerekir bu durumda adet kanamaları düzenli Bir şekilde olacaktır. Eğer ki hormonal korunmada ilaçlar düzenli bir şekilde alınırsa bu durumda gebelikten korunma % 99 oranında gerçekleşir. Ancak her şeyde olduğu gibi onda da % 1 civarında da olsa gebelik durumu söz konusu olabilecektir. Doğum kontrol hapları eğer ki 1-2 gün unutulursa bu durumda hatırlandığı andan itibaren yeniden devam edilmelidir. Ancak bu durumda ikinci bir korunma yönteminin daha uygulanması gerekir.

Gebelikten Korunma Yöntemleri
Gebelikten Korunma Yöntemleri

Spiral

Spiral daha önce doğurmuş olan bayanlara önerilen bir yöntemdir. Bu uygulama esnasında rahim içerisine bir alet yerleştirilerek yumurtanın döllenmesinin önüne geçilmiş olunur. Bu yöntemde korunma oranı % 95’dir. Ancak spirallerin mutlaka her 6 ayda bir kontrol edilmesi gerekir. Eğer ki adet kanamalarında artış ya da koku meydana geliyorsa bu durumda iltihaplanmalardan şüphe edilerek doktor kontrolü gerekir.

Kondom ( Prezervatif )

Kondom ile korunmada kadının korunması gerekmez. Bu durumda korunan kişi erkek olacaktır. Güvenilirlik itibariyle eğer ki kondomda yırtılma olmaz ise bu durumda % 90 civarında koruyuculuğu vardır. Eğer ki kondom ilişki anında yırtılırsa bu durumda hemen doğum kontrol hapı alınması gerekir.

Gebelikten Korunma Yöntemleri
Gebelikten Korunma YöntemleriGebelikten Korunma Yöntemleri

Takvim Metodu

Bazı kişiler cinsel birleşmede takvim metodunu uygularlar. Bu dönemde cinsel birleşme yumurtlamanın olmadığı zamanlarda yapılır ancak korunma oranı % 30 civarındadır.

Geri Çekilme

Geri çekilme bizim ülkemizde en çok uygulanan doğum kontrol yöntemidir. Bu uygulama esnasında erkek spermlerini dışarıya aktarır. Faka içerde kalan spermlerinde gebeliğe neden olabileceği bilinir. Bu yöntemde korunma yaklaşık olarak % 2 oranındadır.

Gebelik dünyanın en güzel duygusu olmasına karşın istenmedik zamanda oluşması halinde her şeyin planlamasını alt üst etmeye yetecektir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.