Epidural Anestezi Nedir, Nasıl Yapılır?

0 2

Epidural anestezi, vücudun alt tarafının uyuşturulması ve bu sayede gerekli olan cerrahi işlemin yapılmasıdır. Bir anlamda bölgesel anestezi demek yerinde olacaktır. Epidural anestezi mutlaka uzman bir doktor tarafından yapılması gerekir. Bu işlem doğum sırasında uygulandığı için doğum anında ağrının kontrol altında tutulması için önemlidir. Sezaryen başta olmak üzere bel altından yapılan tüm operasyonlarda uygulanabilir.

Epidural anestezi işlemi sırasında Dura adı verilen zarın önüne gelinir ve buraya lokal anestezik bir madde gönderilir ve buradan beyne gönderilen ağrının akışı engellenmiş olur. Epidural adının verilmesi de buradan kaynaklanmaktadır.

Gebelik her kadın için kutsal bir olaydır ve doğum sırasında en sağlıklı olanı normal doğumdur. Eğer ki normal doğum gerçekleşemeyecekse bu durumda epidural anestezi uygulanarak sezaryen işlemi yapılır. Gebelik döneminde kullanılan bir takım ilaçlar sizin de yaşadığınız sorunlar var ise bu durumda doktor epidural anesteziyi uygun görmeyebilir.

Epidural Anestezi Nasıl Uygulanır?

Epidural anestezi sırasında doktorunuz yan yatıp bacaklarınızı karnınıza doğru çekmenizi isteyecektir. Ya da bunu oturur pozisyonda yapabilir. Öne doğru eğilmeniz yeterli olacaktır. Omurilik bölgenizde iğnenin yapılacağı bölge dezenfekte edilerek temizlenip daha sonrasında lokal bir enjeksiyonla uyuşturulduktan sonra acı var mı şeklinde size sorulur. Burada siz acıyı yalnızca cildinize iğne batırıldığı zaman hissedersiniz. Daha sonrasında ise uyuşma gerçekleşince bir tüp takılacak ve anestezi verilmeye başlanacaktır.

İşlemin gerçekleştirilmesi sonrasında bu bölgede acı duymazsınız, ancak uyuştuğu içinde soğukluk hissi yaşarsınız.

Epidural Anestezi Nedir, Nasıl Yapılır?
Epidural Anestezi Nedir, Nasıl Yapılır?

İlaç verildikçe ağrılarınız da azalmaya başlayacaktır. Doğum zamanı geldiğinde ise doktorunuz sizden ıkınmanızı isteyecek ve ilacında etkisiyle kendinizi çok halsiz, güçsüz hissetmeye başlayacaksınız.  Bu süreç birkaç saat için de son bulacak ve normale döneceksiniz.

Epidural Anestezinin Avantajı Nelerdir?

  • Doğum anında baygın olmazsınız ve anı yaşamanıza neden olur.
  • Ağrı olmayacağından dolayı esktra bir ağrı kontrolüne gerek kalmaz.
  • Epidural anestezi ile sezaryen doğum da yapılabilmektedir.

Önemli Not:

Günümüzde sezaryen doğum gerekmediği yani anne ve bebeğin sağlığını tehdit edecek bir durumun olmadığı sürece yapılmaz. Normal doğum bir anne için doğum sırasında sancılı olsa da doğum sonrasında iyileşme süreci çok daha kısadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.