Doğum Kontrol Hapı Nasıl Kullanılır?

0 2

Gebelik her kadının istediği kutsal bir süreçtir, fakat bazı çiftler yaşlarını ya da gençliklerini gerekçe göstererek çocuk yapmayı tercih etmezler. Gebeliğin önlenmesi amacıyla birtakım işler vardır ve genelde tercih edilen yöntem doğum kontrol hapları olmuştur. Her doğum kontrolünün korumama ihtimali vardır. Bu nedenle en güvenli olan yöntemi tercih etmek mantıklı olacaktır. Gebelikten korunma da en güvenli yöntem denildiğinde elbette ki kondomun en etkili olduğunu söylemek mümkündür. Doğum kontrol hapları ise bu süreçte güven verici yöntemlerden bir tanesidir.

Gebeliğin meydana gelmesi için yumurta hücrelerinin olgunlaşarak yumurta kanalına atılması ve uygun zeminin hazırlanması gerekir. Doğum kontrol hapları bu noktada devreye girerek gebeliğin önlenmesini sağlamaktır. Tek görevi bu olmayan hap başka tedavilerde de kullanılabilir. Örneğin adet kanamalarını düzene sokar. Bazı kadınlar adet dönemlerinde birtakım ruhsal değişimler yaşayabilir. Haplar bu durumun ortadan kaldırılması için önemlidir. Doğum kontrol hapı sivilcelerin tedavisinde de işe yaradıkları bilinmektedir. Örneğin yağlı olan ciltlerin iyileştirilmesini sağlar bu sayede de sivilce oluşumu önlenmiş olacaktır.

Doğum kontrol haplarının içeriğinde yapay hormonlar vardır. Bu hormonların görevi ise yumurtanın yumurtalıktan çıkmasına izin vermemektir. Bu sayede yumurtlama olmayacağından gebe kalımı söz konusu olmaz.

Doğum Kontrol Hapı Nasıl Kullanılır?
Doğum Kontrol Hapı Nasıl Kullanılır?

Doğum Kontrol Hapı Kullanımı Nasıldır?

Doğum kontrol hapını düzenli bir şekilde kullanmak istiyorsanız o zaman ilk önce bir doktora başvurmanız gerekir, çünkü bu aynı zamanda genital bölgenin de muayenesi demek olacaktır. Bu sayede hapı kullanıp kullanamayacağınız tespit edilmiş olur.

Eğer ki bir karaciğer rahatsızlığınız ya da yüksek tansiyonunuz varsa o zaman bu hapı kullanmanız tavsiye edilmez. Bunun yanı sıra kalp ve damar bozukluklarında da tercih edilmez.

Doğum Kontrol Hapını Kimler Kullanamaz?

  • Yüksek tansiyon,
  • Safra akımı bozuklukları,
  • İleri derecede varis,
  • Şeker hastalığı,
  • Daha önce geçirilmiş kanser ameliyatları,
  • Kalp ve damar hastalığı,
  • Migren,
  • Sara,
  • Aşırı şişmanlık gibi hallerde doğum kontrol hapı kesinlikle kullanılmamalıdır.

Gebelik gibi kutsal bir durum öncesinde muayene olmak gebeliğin önlenmesini sağlayabileceği gibi sağlıklı bir doğumunda gerçekleşmesini sağlayacaktır.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.