Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

0 9

Cinsel yolla bulaşan hastalıkların bütününe zührevi hastalıklar ismi verilmektedir. Son 20 yıla baktığımız zaman cinsel yolla bulaşan hastalıkları şu şekilde belirtebiliriz.

  • Bel Soğukluğu (Genore)
  • Herpes virüsü (herpes genitalis),
  • Klamidya (chlamydia),

Frengi (syphilis)  : Bu zührevi hastalık dünyanın neredeyse en büyük kadın hastalıkları arasında gelmekte. Uzmanlar sık görülmesinden dolayı da bu hastalık üzerinde daha fazla durmuşlardır.

Zührevi yani cinsel yolla bulaşan hastalıkların risklerinden bir tanesi gebeliğin oluşması halinde bebeğe de geçebiliyor olması. Bebeğe zarar verme olasılığı göz önünde bulundurulduğunda insanların bu konu üzerinde daha da fazla bilgilendirilmeleri gerektiği ortaya çıkıyor.

Zührevi Hastalıklar

Zührevi hastalıklar konusunda teşhis genelde geç konulur ve bazen de artık iş işten geçmiştir. Bunun en büyük nedenlerinin başında ayıp kavramı ve bilgisizlik gelmektedir. İnsanlar ayıp olduğunu düşünerek utandıklarından dolayı bedenlerindeki bu sıkıntıdan doktora bahsetmeye çekinirler hatta hiç gitmeyenlerde vardır.

Dünyadaki cinsel yolla bulaşan hastalıklara baktığımızda 17 milyonun üzerinde kişinin bel soğukluğu ile karşı karşıya olduğu görülüyor ancak şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki bu rakamlar aslında buz dağının da görünen yüzü.

Cinsel yolla bulaşan hastalıkların bu kadar fazla olmasının en büyük nedeni insanların cinsel özgürlüğü ön planda tutmalarıdır. Bunu ilk cinsel birleşim yaşının giderek düşmesinden de görebiliyoruz. Gençler cinsel birleşme yaşarken sonuçlarının neler olabileceğini kestirmeden hareket ediyorlar.

Dolayısıyla bu hastalıklarda olur olmaz kişilerde görülebiliyor. Eskiden bu hastalıkların vesikasız çalışan bayanlarda ve iyi denetlenmeyen evlerde olduğunu biliyorduk ancak bugün normal hayat içerisinde pek çok kadın ve erkekte bu durum görülebiliyor.

Cinsel İlişki sonrasında bulaşabilecek virüs ve organizmalar ise şu şekilde sıralanabilir.

  • Mycoplasma,
  • B Grubu Streptococci,
  • Cytomegalovuirus,
  • Hba (Bulaşıcı Hepatit “Sarılık“)
  • AIDS

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.