Çikolata Sivilce Yapar mı?

0 6

Sivilceler hakkında o kadar çok yanlış şeyler biliyoruz ki bu makalemizde yanlış bildiklerimizin de üzerine gitmek istedik.

Sivilce hangi yaş grubunda olursanız olun sizi rahatsız edecek bir cilt hastalığıdır.  Fakat tedavi edilmezlerse bu yalnız canınızın sıkılmasına değil aynı zamanda yüzünüzde de estetik anlamda çirkin bir görüntüye sahip olmasına neden olacaktır.

Yüzümüzde ve cildimizde çıkan sivilcelerin asıl nedeni hormonlardır. Özellikle gençlik dönemini ele alacak olursak genç kişilerde hormonlar sürekli olarak bir değişkenlik içerisindedir.  Özellikle de ergenlik döneminde zorlayan bu cilt hastalığı psikolojik anlamda da kişiyi bozguna uğratacaktır. Sivilcelerin tedavisinde kullanılan yöntemler ise gençlikte ve yetişkinlikte aynıdır.

Yetişkinlik döneminde çıkan sivilceler cildin ince ve hassas yapısından kaynaklanır. Bu tür cilde sahip olan kişilerin mutlaka nemlendiricilerle cildini beslemesi gerekir. Doğum kontrol hapları hormonların dengelenmesi noktasında büyük rol oynadığı için sivilce tedavisi içinde etkilidir.

Çikolata Sivilce Yapar mı?
Çikolata Sivilce Yapar mı?Çikolata Sivilce Yapar mı?

Başlığımıza gelecek olursak çikolatanın sivilceye neden olduğu gibi yanlış bir düşünce vardır. Çikolata sivilce yapar fikri süt ürünlerinin ve şeker insülin seviyesinin yüksek olmasının vücuttaki androjen hormonu yani erkeklik hormonunun düzeyini yükseltmesi bunun da sivilceye neden olabileceği görüşünden kaynaklanır.

Ancak siz çikolata alırken organik süt ürünlerinden yapılmış olanı tükettiğiniz de sivilcelerinde oluşmamasını sağlamış olursunuz.

Sivilceler hakkında bilinen o kadar çok yanlış bilgi vardır ki mesela güneş kremleri hakkında da bunu söyleyebiliriz. Halk arasında yağlı güneş kremlerinin gözenekleri tıkadığı için sivilce yaptığı söylenir. Ancak güneşli havalarda sivilce korkusuyla güneş kremi kullanmamak demek cildinizin daha çok hasar görmesi demektir. Bu konuda çözüm oldukça basittir. Güneş kremi çeşitli tiplerde satılır. Sizin yağlı bir cildiniz varsa o zaman yağsız bir güneş kremi tercih etmeniz yeterli olacaktır.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.