Boyun Tutulmasına Ne İyi Gelir?

0 5

Boyun Tutulması Nedir?

Boyun tutulması, kafanın herhangi bir tarafa hareket ettirilmesi sırasında yaşanılan ağrı ve zorlanma durumudur. Boyun tutulmasına bazı durumlarda baş ağrısı, omuz ağrısı ya da kol ağrısı eşlik edebilir. Boyun tutulması meydana gelen bir kişinin arkaya doğru ya da yana bakması mümkün olmazken, bu işlemi yapabilmek için vücudunu komple yana doğru çevirmek zorunda kalır.

Boyun tutulmasına neden olan en önemli şey ise kas gerilmesi ya da yumuşak doku burkulmasıdır. Özellikle de yaralanmalara karşı hassas olan bu kaslar omurgayı da etkileyebilir. Boyun kasları üçüncü ve dördüncü servikal sinirler tarafından kontrol edilir. Bu sinirlerle ilgili yaşanılan bir sorunda boyun tutulması gerçekleşir.

Boyun Tutulmasına İyi Gelenler

Günlerinin büyük bir bölümünü masa başında geçiren çalışanların ya da rüzgarda kalanların en büyük sıkıntılarından biri boyun tutulmalarıdır. Ancak bazen istemsiz bir şekilde hareket etmek boyun ağrılarına da neden olabilir. Bu makalemde siz değerli takipçilerime boyun tutulmasına ne iyi gelir bunu anlatmak istedim.

Boyun tutulmaları genelde uzun süre hareketsizliklerden ve de yanlış pozisyonlarda oturmaktan kaynaklanır. Örneğin boynunuz rahat etmeden televizyon izlemek. Yüksek ya da alçak yastık kullanımı gibi çeşitlendirebiliriz. Boyun bölgesinin hava akımına maruz kalması da olası durumlar arasında gösterilmiştir.

Eğer boynunuzdaki ağrılarınızdan kurtulmak ve boyun tutulmasının geçmesini istiyorsanız o zaman evinizde yapabileceğiniz birkaç uygulamadan bahsedebiliriz. Ancak boyun tutulması kaza ya da düşme gibi nedenlerden dolayı gerçekleşmiş ise bu durumda doktorunuzdan tavsiyeler almak en doğru yöntem olacaktır.

Boyun Tutulmasına Ne İyi Gelir?
Boyun Tutulmasına Ne İyi Gelir?

Boyun Tutulmasına İyi Gelen Uygulamalar

Egzersiz

Günlük yaşantınız sırasında en az 15 dakikanızı ayırarak yapacağınız basit boyun egzersizleri sayesinde tutulmadan kurtulabilirsiniz. Boyun egzersizi yaparken boynunuzu çok fazla zorlamamanız gerekiyor. Yalnızca tutulan bölgenin daha rahat hareket etmesi için bu bölgeye egzersiz yaptırmanız yeterli olacaktır

Soğuk Uygulaması:

Boynunuza soğuk uygulaması yaptığınızda ağrının da azalacağını göreceksiniz. Soğuk uygulamanın amacı laktik asit birikiminin önlenmesidir.

Sıcak Uygulaması:

Soğuk ağrının dinmesine neden olabildiği için tercih edilir. Sıcak ise kasların gevşemesinde etkilidir. Boyun tutulmasının gerçekleştiği ilk gün soğuk sonraki günlerde sıcak uyguladığınız da faydasını göreceksiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.