Anne Karnında Bebekle İletişim Nasıl Olmalı?

0 11

Yapılan araştırmalar bize gösteriyor ki bebekler ilk doğdukları andan itibaren görme, işitme, dokunma, tat ve koku duyuları oluşmuş bir şekilde dünyaya geliyorlar. Buna karşılık olarak ısı farklılıklarına da duyarlı olduklarından dolayı beden değişimi sonrasında hareketlere karşı daha hassastırlar. Ancak bununla birlikte daha bizim bilmediğimiz birçok hassasiyeti ve durumu da kendi içlerinde yaşadıkları kesindir. Bu nedenle de konu hamilelik olduğunda bebeğinizle anne karnındayken konuşmanın büyük bir öneme sahip olduğunu söylemek gerekir.

Anne Karnındaki Bebek ve Annenin İletişimi

Gebelik döneminde yapılan araştırmalarsa şu gösterilmiş. Gebelik döneminde yoğun bir şekilde kaygı, korku ve stres yaşayan annelerin bebekleri de doğduktan itibaren huzursuz ve de gergin oluyorlar. Dolayısıyla bu her ikisinin de uykusuz ve yorgun günlere neden olmasını sağlıyor.

Anne Karnında Bebekle İletişim Nasıl Olmalı?
Anne Karnında Bebekle İletişim Nasıl Olmalı?

Bunun yanı sıra hamileliklerinde mutlu, sevinçli, eğlenceli olan anne adaylarının bebeklerinin de doğumundan itibaren sakin bir mizaca sahip oldukları ortaya çıkıyor. Hatta burada şunu bile söylemek mümkün. Bebekler doğduklarından sonra annelerinin kendilerini isteyip istemeyeceklerini bile bilebiliyorlar.

Anne karnında fetüs dışarıdan gelen tüm seslere karşı hassastır bu nedenle de annenin yaşadıkları durum bebeği doğrudan etkiler. Bebek yüksek seste anne rahmi içerisinde kasılır ve bir müddet annenin rahminde tek bir pozisyonda durur bu onun tedirgin olduğunun bir işaretidir. Ancak güvende olduğunu hissetmeye başlayınca hareket eder. Siz bebeğinizle ne kadar fazla konuşursanız onun da o kadar sakin bir mizaca sahip olmasını sağlarsınız.

Sonuç olarak anne ve bebek doğmadan önceki iletişim oldukça önemlidir. Üstelik bu sizin gebelik süreci içerisinde daha rahat etmenize de fayda sağlayacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.